სამოდელოგაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი და გვარი: ნონა ირემაძე
პირადი
ნომერი: 46001002305
საგანი/ საგნები: ქართული ენა და
ლიტერატურა, მუსიკა
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული მუსიკასთან
სწავლების საფეხური / კლასი: დაწყებითი / მე-
2 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა : 2 (ორი)სსმ საჭიროების
მქონე არ არის
გაკვეთილის ხანგრძლივობა:40 წუთი
გაკვეთილის თემა: ,,გარეული ფრინველები“-ქართული,,
კამილ სენ-სანსის ცხოველების კარნავალი“-მუსიკა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს
ნახატიფილმისა და წაკითხულის გააზრებას, უცნობი სიტყვების ამოცნობას. შეძლებს ერთი
საგნის/თემის ( გარეული ფრინველები- ქართული)მეორე საგანთან/თემასთან (კამილ სენ-სანსის
ცხოველების კარნავალი -მუსიკა დაკავშირებას),
რაც ხელს შეუწყობს ცოდნის გამთლიანებას, შეძენილი ცოდნისა და უნარების ერთი სფეროდან
მეორეში გადატანას- ტრანსფერს.
კავშირი
ესგ:
ქართ.დაწყ.II.1.მოსწავლესშეუძლიაადეკვატურად
რეაგირება მარტივ სამეტყველო სიტუაციაში
ქართ.
დაწყ. II. 3. მოსწავლესშეუძლიააქტიური
ლექსიკისა და ძირითადი ენობრივი ფორმების მეტყველებაში გამოყენება.
ქართ.
დაწყ. II. 11. მოსწავლეს შეუძლია
მცირე მოცულობის ტექსტების დამოუკიდებლად შედგენა ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით.
მუსიკა
დაწყ.(I).4. მოსმენის დროს
სახე-ხატების შექმნაში მუსიკალური ენის ცალკეული
ელემენტების(მაგ.რიტმის,ტემპის,მელოდიის და ა.შ.) როლის განსაზღვრა.
მუსიკა
დაწყ.(I).5. ცალკეულმუსიკალურელემენტებს
(მაგ.რიტმს,ტემპს,მელოდიასდაა.შ.)ხმაურსადავიზუალურრიგსშორის ასოციაციური
კავშირების გაბმას
47
|
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
|
|
1
|
აქტივობა:
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
მოსწავლეებისთვის გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
|
ვერბალური ახსნა
|
საერთო საკლასო
|
დაფაზე გამოკრული გაკვეთილის მიზანი და შეფასების რუბრიკა
|
2წთ
|
|
2
|
აქტივობა:
წინარე
ცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის მიზანი:
კოგნიტური სქემის ,,ვიცი მინდა
ვიცოდე“ შევსებით მოსწავლეები შეძლებენ წინარე ცოდნის გააქტიურებასა და გარეული ფრინველების
გახსენებას
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები წინარე ცოდნის გააქტიურებისთვის
ავსებენ კოგნიტურ სქემას ,,ვიცი მინდა ვიცოდე“ წერენ რა იციან გარეული ფრინველების
შესახებ და რისი გაგება სურთ. მოსწავლეთა წყვილი წარმოადგენს თავის ნამუშევარს და
გააკეთებს პრეზენტაციას
იხ.
დანართი 1
|
კოგნიტური სქემა
,, ვიცი მინდა ვიცოდე“
|
წყვილეში
|
სახელმძღვანელო,
კოგნიტური სქემა, კალამი
|
5წთ
|
|
3
|
აქტივობა:
,,სიტყვის გამომძიებლის“ პირველი სვეტის შევსება მასწავლებელთან ერთად
ტექსტის წაკითხვა
აქტივობის მიზანი:ტექსტისწაიკითხვა,
,,სიტყვის გამომძიებლის“ შევსება
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები წყვილშიკითხულობენ
ტექსტს.წაკითხვის შემდეგ ავსებენ ,,სიტყვის გამომძიებელის“ მეორე სვეტს. (სქემა მასწავლებელს
წინასწარ აქვს მომზადებული)
|
წყვილებში კითხვა
ლექსიკურ მარაგზე მუშაობა
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო(ქართული ენა და
ლიტერატურა: გამომცემლობა ბაკურ სულაკაური ავტ: ნინო გორდელაძე თინათინ კუხიანიძე)
,, სიტყვის გამომძიებელი“
|
10წთ
|
|
4
|
აქტივობა:
მოსწავლეებისათვისკამილ სენ-სანსის
ნაწარმოების გაცნობა, ნინო ანანიაშვილის შესრულებითკარნავალიდან ,,გედის’’ ჩვენება
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს კითხვა-პასუხის მეშვეობით აცნობს ნაწარმოებს და უაქტიურებს წინარე ცოდნას.
შემდეგ აჩვენებს ნაწყვეტს კამილ სენ-სანსის
ნაწარმოებიდან ,,გედი“
|
ვიდეორგოლის ჩვენება
|
საერთო საკლასო
|
კომპიუტერი, პროექტორი, ვიდეო მასალა
|
5წთ
|
|
5
|
აქტივობა:
ჰანს კრისტიან ანდერსენის ზღაპრის,, მახინჯი იხვის ჭუკი“ ჩვენება და
დისკუსიის გამართვა
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი სვმამს შეკითხვებს და მართავს დისკუსიას. სადისკუსიო შეკითხვები:
რა საერთო აქვთ გარეულ და შინაურ ფრინველებს? რით განსხვავდებიან ისინი
ერთმანეთისგან? რა გრძნობა დაგეუფლათ ნახატი ფილმის ნახვის შემდეგ? რა შეცდომა დაუშვეს
ბატის ჭუკებმა? როგორ უნდა მოიქცეთ თუ სადმე დავრდომილ ფრინველს ან ცხოველს ნახავთ?
|
დისკუსია
|
საერთო საკლასო
|
კომპიუტერი, პროექტორი
|
6წთ
|
|
6
|
აქტივობა:
კროსვორდის შევსება ,, გარეული ფრინველები,“ მათი შვილების სახელების
გახსენება
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებში კრიტიკული და ანალიტიკური აზროვნების განვითარება.
აქტივობის აღწერა:
იხ დანართი 3
|
კროსვორდის შევსება
|
ჯგუფური
|
კროსვორდი, კალამი, მარკერი
|
7წთ
|
|
7
|
შეფასება
მიზანი:
გაკვეთილის შეჯამება
მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეს
შემაჯამებელი და განმავითარებელი კომენტარით. ეძლევა საშინაო დავალება. მოსწავლეებმა
უნდა შექმნან პოსტერები თემაზე: ,, დავიცვათ ცხოველები ძალადობისგან’
|
მოსწავლის შეფასება, საშინაო დავალების
მიცემა
|
საერთო საკლასო
|
შეფასების რუბრიკა
|
2წთ
|
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგი
·
მოსწავლემ შეძლო ნახატი ფილმისა და წაკითხულის გააზრება
·
სხვადასხვა სტრატეგიების გამოყენება, საკუთარი დამოკიდებულების
გამოხატვა
·
უცნობი სიტყვების ამოცნობა
·
ერთი საგნის თემის დაკავშირება მეორე საგნის თემასთან
( მოსწავლის შეფასების რუბრიკა თან ერთვის გეგმას )
ხელმოწერა:
/ ნონა ირემაძე/
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
გასაუმჯობესებელი
|
კარგი
|
საუკეთესო
|
გაკვეთილზე
ჩართულობა
|
შეუძლია ზოგიერთი გარეული
ფრინველის დასახელება. ცდილობს ამოიცნოს უცნობი სიტყვების მნიშვნელობა, შეავსოს კროსვორდი
და გამოიტანოს ლოგიკური დასკვნა ნახატი ფილმიდან.
|
შეუძლია ზოგიერთი გარეული
ფრინველის დასახელება. ცდილობს ამოიცნოს უცნობი სიტყვების მნიშვნელობა, შეავსოს კროსვორდი
და გამოიტანოს ლოგიკური დასკვნა ნახატი ფილმიდან.
|
დამოუკიდებლად შეუძლია
გარეული ფრინველებისა და მათი ნაშიერების დასახელება. ასრულებს სიმრერას, ავსებს
კროსვორდს და მსჯელობს ნახატ ფილმში ასახულ ამბავსა და პერსონაჯებზე. ამოიცნობს უცნობი სიტყვების მნშვნელობას.
|
დანართი 1
კოგნიტური სქემა
ვიცი
|
მინდა ვიცოდე
|
დანართი 2
სიტყვის
გამომძიებელი
სიტყვა
|
მე მგონია
|
ნამდვილი განმარტება
|
გადამფრენი
|
||
ჭუკი
|
||
ბინადარი
|
||
ბალეტი
|
||
ბალერინა/ბალერონი
|
||
პუანტები
|
შარლ კამილ სენ-სანსის ,, ცხოველების კარნავალ''- დან ,,გედი''
No comments:
Post a Comment